Używam profesjonalnych programów

W swojej pracy przede wszystkim korzystam z profesjonalnych programów, takich jak Photoshop, CorelDraw oraz Illustrator. Warto opanować więcej niż jeden program, ponieważ różne drukarnie mają zwykle różne wymagania. Powyższe narzędzia dają wiele ciekawych możliwości i pozwalają optycznie podnieść jakość zdjęcia.

Zwracam uwagę na paletę kolorystyczną

Każdy plik przeznaczony do druku cyfrowego powinien być przygotowany w konkretnej przestrzeni kolorystycznej. Zdjęcie, które widzimy na wyświetlaczu telefonu czy aparatu widzimy w palecie RGB czyli zmieszanych ze sobą trzech kolorów. Do druku cyfrowego należy przygotować obraz w palecie CMYK, na którą składają się cztery kolory zmieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach.

Zapisuję pliki w odpowiednim formacie

Warto pamiętać, że w plikach przeznaczonych do drukowania cyfrowego, na przykład do obrazów na płótnie canvas dobrze jest posiadać plik o formacie nieco większym niż oczekiwany. Zawsze staram się przeznaczyć na tzw. spady około 3 mm z każdej strony.

Dbam o jakość

Niezwykle istotną kwestią jest także jakość zdjęcia, określana ilością szczegółów na danej powierzchni obrazu. Najczęściej mówi się o wartości dpi czyli ilości pikseli na cal zdjęcia. Do druku cyfrowego staram się przygotować tak zdjęcie, by jego rozdzielczość wynosiła przynajmniej 250-300 dpi na cal.