Jesienne tematy

Jesień naprawdę daje pole do popisu, a także na ćwiczenie w fotografii różnych efektów, w zależności od tego, co właściwie chcemy sfotografować. W moim jesiennym albumie dominują zdecydowanie fotografie lasów, które o tej porze roku potrafią wyglądać naprawdę magicznie. Lasy fotografuję zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Wchodząc do lasu skupiam się przede wszystkim na ciekawych kadrach, które pozwalają mi w sposób nietypowy uchwycić jesienne, kolorowe liście. Ale doceniam również specyficzne światło, które o tej porze roku możemy zaobserwować. Kiedy fotografuję las ze zewnątrz, staram się uchwycić go za takiego dystansu, by objąć jak najwięcej występujących w nim kolorów.

Światło

Wspomniałam już o jesiennym świetle. Osobiście uważam, że o żadnej porze roku nie występuje tak idealne oświetlenie na zdjęcia, jak właśnie jesienią. Praktycznie przez cały dzień słońce ogrzewa i oświetla ziemię równomiernie, lekko modelując znane nam kształty. Ale gdy już mowa o świetle, to o tej porze roku lubię się także obudzić wcześniej i dotrzeć do lasu przed wschodem słońca. Jest to wyjątkowy moment, bo wschodzące słońce idealnie współgra a barwami jesieni.

Kadry

Oczywiście zawsze w przypadku fotografii przyrody i krajobrazu warto zwrócić uwagę na ciekawe i przyciągające wzrok kadry. Warto, by początkujący fotografowie skupili się przede wszystkim na podstawowych zasadach kadrowania. Szczególnie często korzystam przy ujmowaniu krajobrazów z trójpodziału, który pomaga mi odpowiednio zrównoważyć całą kompozycję i wydobyć z niej to, co szczególne. Wyjątkowo piękne kadry udaje mi się złapać zwłaszcza w górach.